•  
 •  

Kultúra a šport

Pri TJ Družba Lupoč-Praha bol v roku 1974 založený stolnotenisový oddiel a družstvo bolo zaradené do majstrovstiev okresu II. triedy.  V ďalších  rokoch hralo v I. triede. Družstvo ukončilo svoju činnosť v ročníku 1995/96 a celkom odohralo 21 súťažných ročníkov. Zakladajúcimi členmi oddielu boli: Pavel Bohuš, tréner a hráč, Ján Svorad a Milan Čeman. V sále kultúrneho strediska sa niekoľko rokov učili hrať aj deti a zúčastňovali sa turnajov organizovaných v okrese. Okresný výbor ČSTV zorganizoval turnaj hráčov, ktorí sa umiestnili v ročníku 1990-91 do 10. miesta. Na tomto turnaji TOP 10 sa zúčastnil Pavel Bohuš a umiestnil sa na peknom 7. mieste a priniesol si aj pohár.

TJ Družba Lupoč-Praha zorganizoval na počesť Československej spartakiády 1980 diaľkovú cykloturistickú jazdu Praha pri Lučenci - Praha hlavné mesto. Cyklisti mali zraz v Lupoči popoludní a potom sa presunuli do Prahy, odkiaľ bol štart, po prestrihnutí pásky Jánom Karmanom z Prahy a Viliamom Kajbom, predsedom TJ. Kapitánom bol Milan Marcík, ktorý spolu so svojim bratom Dušanom viedli cyklistov po celej trati od 26. júna do 28. júna 1980 v počte 20, až do Prahy. 

Pred vznikom ČSR dedinská mládež organizovala len ľudové hry. Po vzniku ČSR zásluhou učiteľa Cyrila Bodického, žiaci hrávali loptové hry. Prvé futbalové zápasy sa konali živelne na lúke od 30. rokov 20. storočia. 9.4.1971 sa konal futbalový zápas Slávia Praha (I. liga) - Družstevník Lupoč-Praha. Slávnostný výkop urobila speváčka Hana Zagorová. V tomto období bol v obci založený aj šachový oddiel. Futbalisti sa prebojovali v rámci okresu do II. triedy. Predsedom TJ bol Viliam Kajba. TJ vlastnila autobus a klubový dom.  Z futbalistov tohto obdobia treba spomenút: Pavel Koporec, Ján Svorad, Stanislav Spišiak a i. V súťažnom roku 1981-82 žiaci z Lupoč-Praha hrali v okresnej súťaži skupina A.

V tomto období bol v obci  aj stolnotenisový oddiel, hral v okresnej súťaži, hrajúcim trénerom bol Pavel Bohuš, hráči: Ján Svorad, Milan Čeman, a neskôr Pavel Koporec ml., Richard Kanát, Maroš Kanát, Milan Kocúr ml..

Oddiel kulturistiky: tréner Marcel Koporec.

Šachové družstvo dosiahlo pekné úspechy v okresnej a krajskej súťaži. Šachisti: Štefan Koza, Pavel Koporec st., Milan Kanát, Štefan Nosáľ, Stanislav Spišiak, Pavel Bohuš a iní.

Slavia Praha (stará garda)

 30.04.2021

Stará garda

Po skončení hráčské kariéry založili v 60. letech bývalí hráči SK Slavia Praha XI. Internacionálů, dnes také známou jako Stará garda Slavie. U založení byli bývalí vynikající hráči jako František Plánička, Ladislav Ženíšek, Antonín Puč, Vlasta Kopecký nebo Josef Bican.

Mužstvem za ty desítky let prošla řada dalších bývalých hráčů: Jan Lála, Jiří Hildebrandt, Jiří Pešek, František Veselý, Jan Mareš, Karel Jarolím, bratři Dušan a Peter Herdové, Miroslav Stárek, František Boby Zlámal a další. Od doby svého založení až do současnosti Stará garda absolvovala stovky utkání po České republice. Byla také pravidelným účastníkem turnajů v SRN, Švýcarsku, Rakousku, Belgii. Každý rok mužstvo absolvuje 15 až 20 zápasů po České republice v rozmezí měsíců květen až říjen.

Kádr mužstva pro tyto zápasy tvoří v současné době tito hráči: Juraj Šimurka, Lukáš Došek, Jiří Jeslínek, Gustáv Ondrejčík, Jaroslav Šilhavý, Jan Mareš, Tomáš Hunal, Pavel Medynský, Martin Müller, Martin Hyský, Tomáš Klinka, Pavel Kuka, Ivo Ulich, Tomáš Pešír, David Kalivoda, Miroslav Beránek, Pavel Řehák, František Veselý, Tomáš Hrdlička, Jiří Vávra, Roman Janoušek, Jaromír Jindráček, Adam Petrouš, Milan Šimůnek, Luboš Zákostelský a Václav Hrdlička.

  Úradné hodiny

  Pondelok: 07:00 - 16:00
  Utorok: 07:00 - 14:00
  Streda: 07:00 - 16:00
  Štvrtok: 07:00 - 14:00
  Piatok: 07:00 - 15:00

  Fotogaléria

  Kalendár