Doména lupoc.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Lupoč.
Oficiálne stránky využívajú doménu lupoc.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Týždeň v bratislavskom hoteli
12.06.2013
V novembri 1970 prišli najprv do obce Praha (s jednou vežou), potom do obce Lupoč, pracovníci Slovenskej televízie – páni: Palečka a Plocek. Zaujímali sa o šport, kultúru atď. v našich dvoch obciach. Keďže v malej Prahe organizovaný šport nikdy nebol a ani divadlo v tom čase nenacvičovali, čo už v našej obci v tom čase všetko bolo na slušnej úrovni, bolo jasné, že malú Prahu v stretnutí Praha – Praha budeme zastupovať my, Lupočania.
Predseda MNV Lupoč, p. Juraj Aláč na žiadosť pracovníkov Slovenskej televízie p. Palečku a Plocka dal pozvať na MNV v Lupoči p. Štefana Kozu za športovú organizáciu v obci a p. Tibora Končoša, učiteľa, ktorý nacvičoval divadelnú hru Klbko. Palečka navrhol, aby za športovú organizáciu išiel kapitán mužstva Štefan Koza a najmladší hráč Ján Svorad s tým, že budeme v Slovenskej televízii hrať stolový futbal a v televíznej debate dáme po jednej otázke hráčom Slávie Praha p. Jánovi Marešovi a Františkovi Veselému. Okrem toho Tibora Končoša, nacvičovateľa divadelnej hry Klbko, požiadal p. Palečka, aby predviedol v Slovenskej televízii krátku ukážku zo spomínanej hry s hlavnými postavami, ktoré stvárňovali: Karol Červenák a Anna Čemanová (Frečková). Ďalšou Lupočankou, ktorá išla na spomínané stretnutie do Bratislavy, bola predsedníčka SZM v Lupoči p. Ľubica Komárová (Štefčinová).
Z malej Prahy išli s nami na spomínané stretnutie do Slovenskej televízie v Bratislave: Ján Matúš, predseda MNV Praha; Juraj Ďurica, Ondrej Šofár, Pavol Gavka, Anna Hámorníková a Viera Hámorníková. Týždeň sme boli ubytovaní v bratislavskom hoteli Carlton, kde sme sa stretli s hráčmi Slavie Praha kapitánom Jánom Marešom a Františkom Veselým, spevákmi Hanou Zagorovou a Jaromírom Majerom a mladým kuchárom z pražského hotela. Politický dozor OV KSS Lučenec mala p. Bódyová. Ústrednou postavou vzbudzujúcou najväčší obdiv bol spisovateľ, národný umelec, Vojtech Cách. Najluxusnejšiu izbu – apartmán, dostali Karol Červenák a Ján Svorad a najhoršiu, najnevhodnejšiu, spisovateľ Vojtech Cách – čo bolo najväčším faux-pass , akého sa vedenie slávneho hotela Carlton dopustilo. P. Cách prišiel trochu pozdejšie, tak mu napochytre urobili izbu na štvrtom poschodí, ktoré bolo v rozsiahlej oprave – funkčné boli len spodné tri poschodia. Slávnemu spisovateľovi akoby na prvý pohľad ubytovanie nevadilo, ale...
V najluxusnejšej izbe sme sa každý večer všetci schádzali. Najprv sme sa však poskladali na pár fľašiek vína Lányka, ktoré bolo doporučované a priam vynucované futbalistami Slávie. Spomínané vínko však kategoricky odmietala ústredná postava každého večerného sedenia, majstro Cách – tak ho začali oslovovať futbalisti Slávie a postupne aj všetci ostatní. Občerstvením majstra Cácha bola každý večer slivovica z Lupoče a malej Prahy. Najzábavnejším rozprávačom a zabávačom bol každý večer samozrejme majstro Cách. Z debatného klubu sa každý večer o 22.hod. ospravedlňovali speváci Hana Zagorová a Majer, vtedy im totiž prišiel pošepnúť čašník, v ktorých reštauráciách v Bratislave by ich radi privítali, tak si chodili každý večer privyrábať. Odprevadiť majstra Cácha každý večer o jednej po polnoci mal za úlohu p. Koza. Boli sme už ako jedna rodina, keď prišla otrasná správa ako hrom z jasného neba – anonymný dopis z obce Lupoč do Slovenskej televízie. Písalo sa v ňom, že prečo beriete do televízie ľudí ako učiteľ Končoš, ktorý pri straníckych previerkach v dedine nebol preverený, je pravicový oportunista atď. Toto mu prišla oznámiť pracovníčka Slovenskej televízie a tiež mu povedala, že v televíznom programe nebude vystupovať, ale požiadala ho, aby zostal do konca pobytu v hoteli a bude mať hradený aj honorár, nebude mu krátený a budú ho evidovať a platiť ako výchovný dozor. Takto totiž vyzerala normalizácia v praxi. Písal sa rok 1971. Výsledkom týždňového pobytu v Bratislave bola dohoda so Sláviou Praha ohľadne futbalového stretnutia na ihrisku v Lupoči, ktorú dojednala Slovenská televízia. Termín stretnutia oznámilo vedenie futbalového oddielu Slávie Praha futbalovému oddielu Družstevníka Lupoč dodatočne. Ďalej Slovenská televízia navrhla, že v letných mesiacoch r. 1971 sa uskutoční autobusový zájazd, na ktorý dostanú pozvánku všetci účastníci stretnutia v Bratislave. Na záver týždenného pobytu v hoteli Carltnom nám daroval spisovateľ, národný umelec, Vojtech Cách svoju najnovšiu knihu s venovaním – Na druhej strane plotu.